E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immigréieren immigrieren (D)immigrer (F)
Stammformen immigréierenimmigréiertimmigréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmigréieren
duimmigréiers
hien/si,hatt/etimmigréiert
mirimmigréieren
dirimmigréiert
siimmigréieren
Passé composé
echsinnimmigréiert
dubassimmigréiert
hien/si,hatt/etassimmigréiert
mirsinnimmigréiert
dirsiddimmigréiert
sisinnimmigréiert
Plus-que-parfait
echwarimmigréiert
duwaarsimmigréiert
hien/si,hatt/etwarimmigréiert
mirwarenimmigréiert
dirwaartimmigréiert
siwarenimmigréiert
Futur I
echwäert immigréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immigréiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmigréieren
dugéifsimmigréieren
hien/si,hatt/etgéifimmigréieren
mirgéifenimmigréieren
dirgéiftimmigréieren
sigéifenimmigréieren
Conditionnel Passé composé
echwierimmigréiert
duwiersimmigréiert
hien/si,hatt/etwierimmigréiert
mirwierenimmigréiert
dirwiertimmigréiert
siwierenimmigréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmigréier!
Plurielimmigréiert!
immigréiert
immigréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles