E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immigr-éier-en immigrieren (D)immigrer (F)
Stammformen immigr-éier-enimmigr-éier-timmigr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmigr-éier-en
duimmigr-éier-s
hien/si,hatt/etimmigr-éier-t
mirimmigr-éier-en
dirimmigr-éier-t
siimmigr-éier-en
Passé composé
echsinnimmigr-éier-t
dubassimmigr-éier-t
hien/si,hatt/etassimmigr-éier-t
mirsinnimmigr-éier-t
dirsiddimmigr-éier-t
sisinnimmigr-éier-t
Plus-que-parfait
echwarimmigr-éier-t
duwaarsimmigr-éier-t
hien/si,hatt/etwarimmigr-éier-t
mirwarenimmigr-éier-t
dirwaartimmigr-éier-t
siwarenimmigr-éier-t
Futur I
echwäert immigr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immigr-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmigr-éier-en
dugéifsimmigr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimmigr-éier-en
mirgéifenimmigr-éier-en
dirgéiftimmigr-éier-en
sigéifenimmigr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierimmigr-éier-t
duwiersimmigr-éier-t
hien/si,hatt/etwierimmigr-éier-t
mirwierenimmigr-éier-t
dirwiertimmigr-éier-t
siwierenimmigr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmigr-éier!
Plurielimmigr-éier-t!
immigr-éier-t
immigr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles