E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immobiliséieren immobilisieren (D)immobiliser (F)
Stammformen immobiliséierenimmobiliséiertimmobiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmobiliséieren
duimmobiliséiers
hien/si,hatt/etimmobiliséiert
mirimmobiliséieren
dirimmobiliséiert
siimmobiliséieren
Passé composé
echhunnimmobiliséiert
duhuesimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetimmobiliséiert
mirhunnimmobiliséiert
dirhuttimmobiliséiert
sihunnimmobiliséiert
Plus-que-parfait
echhatimmobiliséiert
duhasimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethatimmobiliséiert
mirhatenimmobiliséiert
dirhatimmobiliséiert
sihatenimmobiliséiert
Futur I
echwäert immobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmobiliséieren
dugéifsimmobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifimmobiliséieren
mirgéifenimmobiliséieren
dirgéiftimmobiliséieren
sigéifenimmobiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättimmobiliséiert
duhässimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethättimmobiliséiert
mirhättenimmobiliséiert
dirhättimmobiliséiert
sihättenimmobiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmobiliséier!
Plurielimmobiliséiert!
immobiliséiert
immobiliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles