E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immobilis-éier-en immobilisieren (D)immobiliser (F)
Stammformen immobilis-éier-enimmobilis-éier-timmobilis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmobilis-éier-en
duimmobilis-éier-s
hien/si,hatt/etimmobilis-éier-t
mirimmobilis-éier-en
dirimmobilis-éier-t
siimmobilis-éier-en
Passé composé
echhunnimmobilis-éier-t
duhuesimmobilis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimmobilis-éier-t
mirhunnimmobilis-éier-t
dirhuttimmobilis-éier-t
sihunnimmobilis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimmobilis-éier-t
duhasimmobilis-éier-t
hien/si,hatt/ethatimmobilis-éier-t
mirhatenimmobilis-éier-t
dirhatimmobilis-éier-t
sihatenimmobilis-éier-t
Futur I
echwäert immobilis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobilis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmobilis-éier-en
dugéifsimmobilis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimmobilis-éier-en
mirgéifenimmobilis-éier-en
dirgéiftimmobilis-éier-en
sigéifenimmobilis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimmobilis-éier-t
duhässimmobilis-éier-t
hien/si,hatt/ethättimmobilis-éier-t
mirhättenimmobilis-éier-t
dirhättimmobilis-éier-t
sihättenimmobilis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmobilis-éier!
Plurielimmobilis-éier-t!
immobilis-éier-t
immobilis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles