E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immuniséieren immunisieren (D)immuniser (F)
Stammformen immuniséierenimmuniséiertimmuniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmuniséieren
duimmuniséiers
hien/si,hatt/etimmuniséiert
mirimmuniséieren
dirimmuniséiert
siimmuniséieren
Passé composé
echhunnimmuniséiert
duhuesimmuniséiert
hien/si,hatt/ethuetimmuniséiert
mirhunnimmuniséiert
dirhuttimmuniséiert
sihunnimmuniséiert
Plus-que-parfait
echhatimmuniséiert
duhasimmuniséiert
hien/si,hatt/ethatimmuniséiert
mirhatenimmuniséiert
dirhatimmuniséiert
sihatenimmuniséiert
Futur I
echwäert immuniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immuniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmuniséieren
dugéifsimmuniséieren
hien/si,hatt/etgéifimmuniséieren
mirgéifenimmuniséieren
dirgéiftimmuniséieren
sigéifenimmuniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättimmuniséiert
duhässimmuniséiert
hien/si,hatt/ethättimmuniséiert
mirhättenimmuniséiert
dirhättimmuniséiert
sihättenimmuniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmuniséier!
Plurielimmuniséiert!
immuniséiert
immuniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles