E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

animpfen einimpfen (D)inculquer (F)
Stammformen animpfenimpft anageimpft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echimpfen an
duimpfs an
hien/si,hatt/etimpft an
mirimpfen an
dirimpft an
siimpfen an
Pass compos
echhunnageimpft
duhuesageimpft
hien/si,hatt/ethuetageimpft
mirhunnageimpft
dirhuttageimpft
sihunnageimpft
Plus-que-parfait
echhatageimpft
duhasageimpft
hien/si,hatt/ethatageimpft
mirhatenageimpft
dirhatageimpft
sihatenageimpft
Futur I
echwäert animpfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageimpft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanimpfen
dugéifsanimpfen
hien/si,hatt/etgéifanimpfen
mirgéifenanimpfen
dirgéiftanimpfen
sigéifenanimpfen
Conditionnel Pass compos
echhttageimpft
duhssageimpft
hien/si,hatt/ethttageimpft
mirhttenageimpft
dirhttageimpft
sihttenageimpft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpf an!
Plurielimpft an!
ageimpft
animpfen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
impfen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles