E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

animpf-en einimpfen (D)inculquer (F)
Stammformen animpf-enimpf-t anage-impf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echimpf-en an
duimpf-s an
hien/si,hatt/etimpf-t an
mirimpf-en an
dirimpf-t an
siimpf-en an
Pass compos
echhunnage-impf-t
duhuesage-impf-t
hien/si,hatt/ethuetage-impf-t
mirhunnage-impf-t
dirhuttage-impf-t
sihunnage-impf-t
Plus-que-parfait
echhatage-impf-t
duhasage-impf-t
hien/si,hatt/ethatage-impf-t
mirhatenage-impf-t
dirhatage-impf-t
sihatenage-impf-t
Futur I
echwäert animpf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-impf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanimpf-en
dugéifsanimpf-en
hien/si,hatt/etgéifanimpf-en
mirgéifenanimpf-en
dirgéiftanimpf-en
sigéifenanimpf-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-impf-t
duhssage-impf-t
hien/si,hatt/ethttage-impf-t
mirhttenage-impf-t
dirhttage-impf-t
sihttenage-impf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpf an!
Plurielimpf-t an!
age-impf-t
animpf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
impf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles