E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

impfen impfen (D)vacciner (F)
Stammformen impfenimpftgeimpft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echimpfen
duimpfs
hien/si,hatt/etimpft
mirimpfen
dirimpft
siimpfen
Pass compos
echhugeimpft
duhuesgeimpft
hien/si,hatt/ethuetgeimpft
mirhugeimpft
dirhuttgeimpft
sihugeimpft
Plus-que-parfait
echhatgeimpft
duhasgeimpft
hien/si,hatt/ethatgeimpft
mirhategeimpft
dirhatgeimpft
sihategeimpft
Futur I
echwäert impfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geimpft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimpfen
dugéifsimpfen
hien/si,hatt/etgéifimpfen
mirgéifenimpfen
dirgéiftimpfen
sigéifenimpfen
Conditionnel Pass compos
echhttgeimpft
duhssgeimpft
hien/si,hatt/ethttgeimpft
mirhättegeimpft
dirhttgeimpft
sihättegeimpft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpf!
Plurielimpft!
geimpft
impfen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
animpfen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles