E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

impf-en impfen (D)vacciner (F)
Stammformen impf-enimpf-tge-impf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echimpf-en
duimpf-s
hien/si,hatt/etimpf-t
mirimpf-en
dirimpf-t
siimpf-en
Pass compos
echhuge-impf-t
duhuesge-impf-t
hien/si,hatt/ethuetge-impf-t
mirhuge-impf-t
dirhuttge-impf-t
sihuge-impf-t
Plus-que-parfait
echhatge-impf-t
duhasge-impf-t
hien/si,hatt/ethatge-impf-t
mirhatege-impf-t
dirhatge-impf-t
sihatege-impf-t
Futur I
echwäert impf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-impf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimpf-en
dugéifsimpf-en
hien/si,hatt/etgéifimpf-en
mirgéifenimpf-en
dirgéiftimpf-en
sigéifenimpf-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-impf-t
duhssge-impf-t
hien/si,hatt/ethttge-impf-t
mirhättege-impf-t
dirhttge-impf-t
sihättege-impf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpf!
Plurielimpf-t!
ge-impf-t
impf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
animpf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles