E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

implant-éier-en implantieren (D)implanter (F)
Stammformen implant-éier-enimplant-éier-timplant-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimplant-éier-en
duimplant-éier-s
hien/si,hatt/etimplant-éier-t
mirimplant-éier-en
dirimplant-éier-t
siimplant-éier-en
Passé composé
echhunnimplant-éier-t
duhuesimplant-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimplant-éier-t
mirhunnimplant-éier-t
dirhuttimplant-éier-t
sihunnimplant-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimplant-éier-t
duhasimplant-éier-t
hien/si,hatt/ethatimplant-éier-t
mirhatenimplant-éier-t
dirhatimplant-éier-t
sihatenimplant-éier-t
Futur I
echwäert implant-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert implant-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimplant-éier-en
dugéifsimplant-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimplant-éier-en
mirgéifenimplant-éier-en
dirgéiftimplant-éier-en
sigéifenimplant-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimplant-éier-t
duhässimplant-éier-t
hien/si,hatt/ethättimplant-éier-t
mirhättenimplant-éier-t
dirhättimplant-éier-t
sihättenimplant-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimplant-éier!
Plurielimplant-éier-t!
implant-éier-t
implant-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles