E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

impliz-éier-en implizieren (D)impliquer (F)
Stammformen impliz-éier-enimpliz-éier-timpliz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimpliz-éier-en
duimpliz-éier-s
hien/si,hatt/etimpliz-éier-t
mirimpliz-éier-en
dirimpliz-éier-t
siimpliz-éier-en
Passé composé
echhunnimpliz-éier-t
duhuesimpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimpliz-éier-t
mirhunnimpliz-éier-t
dirhuttimpliz-éier-t
sihunnimpliz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimpliz-éier-t
duhasimpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethatimpliz-éier-t
mirhatenimpliz-éier-t
dirhatimpliz-éier-t
sihatenimpliz-éier-t
Futur I
echwäert impliz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert impliz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimpliz-éier-en
dugéifsimpliz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimpliz-éier-en
mirgéifenimpliz-éier-en
dirgéiftimpliz-éier-en
sigéifenimpliz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimpliz-éier-t
duhässimpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethättimpliz-éier-t
mirhättenimpliz-éier-t
dirhättimpliz-éier-t
sihättenimpliz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpliz-éier!
Plurielimpliz-éier-t!
impliz-éier-t
impliz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles