E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

impon-éier-en imponieren (D)imposer, épater (F)
Stammformen impon-éier-enimpon-éier-timpon-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimpon-éier-en
duimpon-éier-s
hien/si,hatt/etimpon-éier-t
mirimpon-éier-en
dirimpon-éier-t
siimpon-éier-en
Passé composé
echhunnimpon-éier-t
duhuesimpon-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimpon-éier-t
mirhunnimpon-éier-t
dirhuttimpon-éier-t
sihunnimpon-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimpon-éier-t
duhasimpon-éier-t
hien/si,hatt/ethatimpon-éier-t
mirhatenimpon-éier-t
dirhatimpon-éier-t
sihatenimpon-éier-t
Futur I
echwäert impon-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert impon-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimpon-éier-en
dugéifsimpon-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimpon-éier-en
mirgéifenimpon-éier-en
dirgéiftimpon-éier-en
sigéifenimpon-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimpon-éier-t
duhässimpon-éier-t
hien/si,hatt/ethättimpon-éier-t
mirhättenimpon-éier-t
dirhättimpon-éier-t
sihättenimpon-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpon-éier!
Plurielimpon-éier-t!
impon-éier-t
impon-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles