E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

imprägn-éier-en imprägnieren (D)imprégner (F)
Stammformen imprägn-éier-enimprägn-éier-timprägn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimprägn-éier-en
duimprägn-éier-s
hien/si,hatt/etimprägn-éier-t
mirimprägn-éier-en
dirimprägn-éier-t
siimprägn-éier-en
Passé composé
echhunnimprägn-éier-t
duhuesimprägn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimprägn-éier-t
mirhunnimprägn-éier-t
dirhuttimprägn-éier-t
sihunnimprägn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimprägn-éier-t
duhasimprägn-éier-t
hien/si,hatt/ethatimprägn-éier-t
mirhatenimprägn-éier-t
dirhatimprägn-éier-t
sihatenimprägn-éier-t
Futur I
echwäert imprägn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imprägn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimprägn-éier-en
dugéifsimprägn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimprägn-éier-en
mirgéifenimprägn-éier-en
dirgéiftimprägn-éier-en
sigéifenimprägn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimprägn-éier-t
duhässimprägn-éier-t
hien/si,hatt/ethättimprägn-éier-t
mirhättenimprägn-éier-t
dirhättimprägn-éier-t
sihättenimprägn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimprägn-éier!
Plurielimprägn-éier-t!
imprägn-éier-t
imprägn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles