E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

improviséieren improvisieren (D)improviser (F)
Stammformen improviséierenimproviséiertimproviséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimproviséieren
duimproviséiers
hien/si,hatt/etimproviséiert
mirimproviséieren
dirimproviséiert
siimproviséieren
Passé composé
echhunnimproviséiert
duhuesimproviséiert
hien/si,hatt/ethuetimproviséiert
mirhunnimproviséiert
dirhuttimproviséiert
sihunnimproviséiert
Plus-que-parfait
echhatimproviséiert
duhasimproviséiert
hien/si,hatt/ethatimproviséiert
mirhatenimproviséiert
dirhatimproviséiert
sihatenimproviséiert
Futur I
echwäert improviséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert improviséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimproviséieren
dugéifsimproviséieren
hien/si,hatt/etgéifimproviséieren
mirgéifenimproviséieren
dirgéiftimproviséieren
sigéifenimproviséieren
Conditionnel Passé composé
echhättimproviséiert
duhässimproviséiert
hien/si,hatt/ethättimproviséiert
mirhättenimproviséiert
dirhättimproviséiert
sihättenimproviséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimproviséier!
Plurielimproviséiert!
improviséiert
improviséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles