E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

improvis-éier-en improvisieren (D)improviser (F)
Stammformen improvis-éier-enimprovis-éier-timprovis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimprovis-éier-en
duimprovis-éier-s
hien/si,hatt/etimprovis-éier-t
mirimprovis-éier-en
dirimprovis-éier-t
siimprovis-éier-en
Passé composé
echhunnimprovis-éier-t
duhuesimprovis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimprovis-éier-t
mirhunnimprovis-éier-t
dirhuttimprovis-éier-t
sihunnimprovis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimprovis-éier-t
duhasimprovis-éier-t
hien/si,hatt/ethatimprovis-éier-t
mirhatenimprovis-éier-t
dirhatimprovis-éier-t
sihatenimprovis-éier-t
Futur I
echwäert improvis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert improvis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimprovis-éier-en
dugéifsimprovis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimprovis-éier-en
mirgéifenimprovis-éier-en
dirgéiftimprovis-éier-en
sigéifenimprovis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimprovis-éier-t
duhässimprovis-éier-t
hien/si,hatt/ethättimprovis-éier-t
mirhättenimprovis-éier-t
dirhättimprovis-éier-t
sihättenimprovis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimprovis-éier!
Plurielimprovis-éier-t!
improvis-éier-t
improvis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles