E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inaktivéieren deaktivieren (D)inactiver (F)
Stammformen inaktivéiereninaktivéiertinaktivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinaktivéieren
duinaktivéiers
hien/si,hatt/etinaktivéiert
mirinaktivéieren
dirinaktivéiert
siinaktivéieren
Passé composé
echhunninaktivéiert
duhuesinaktivéiert
hien/si,hatt/ethuetinaktivéiert
mirhunninaktivéiert
dirhuttinaktivéiert
sihunninaktivéiert
Plus-que-parfait
echhatinaktivéiert
duhasinaktivéiert
hien/si,hatt/ethatinaktivéiert
mirhateninaktivéiert
dirhatinaktivéiert
sihateninaktivéiert
Futur I
echwäert inaktivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inaktivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinaktivéieren
dugéifsinaktivéieren
hien/si,hatt/etgéifinaktivéieren
mirgéifeninaktivéieren
dirgéiftinaktivéieren
sigéifeninaktivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinaktivéiert
duhässinaktivéiert
hien/si,hatt/ethättinaktivéiert
mirhätteninaktivéiert
dirhättinaktivéiert
sihätteninaktivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinaktivéier!
Plurielinaktivéiert!
inaktivéiert
inaktivéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles