E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inaktiv-éier-en deaktivieren (D)inactiver (F)
Stammformen inaktiv-éier-eninaktiv-éier-tinaktiv-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinaktiv-éier-en
duinaktiv-éier-s
hien/si,hatt/etinaktiv-éier-t
mirinaktiv-éier-en
dirinaktiv-éier-t
siinaktiv-éier-en
Passé composé
echhunninaktiv-éier-t
duhuesinaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinaktiv-éier-t
mirhunninaktiv-éier-t
dirhuttinaktiv-éier-t
sihunninaktiv-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinaktiv-éier-t
duhasinaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethatinaktiv-éier-t
mirhateninaktiv-éier-t
dirhatinaktiv-éier-t
sihateninaktiv-éier-t
Futur I
echwäert inaktiv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inaktiv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinaktiv-éier-en
dugéifsinaktiv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinaktiv-éier-en
mirgéifeninaktiv-éier-en
dirgéiftinaktiv-éier-en
sigéifeninaktiv-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinaktiv-éier-t
duhässinaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethättinaktiv-éier-t
mirhätteninaktiv-éier-t
dirhättinaktiv-éier-t
sihätteninaktiv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinaktiv-éier!
Plurielinaktiv-éier-t!
inaktiv-éier-t
inaktiv-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles