E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

indemniséieren entschädigen (D)indemniser (F)
Stammformen indemniséierenindemniséiertindemniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindemniséieren
duindemniséiers
hien/si,hatt/etindemniséiert
mirindemniséieren
dirindemniséiert
siindemniséieren
Passé composé
echhunnindemniséiert
duhuesindemniséiert
hien/si,hatt/ethuetindemniséiert
mirhunnindemniséiert
dirhuttindemniséiert
sihunnindemniséiert
Plus-que-parfait
echhatindemniséiert
duhasindemniséiert
hien/si,hatt/ethatindemniséiert
mirhatenindemniséiert
dirhatindemniséiert
sihatenindemniséiert
Futur I
echwäert indemniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indemniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindemniséieren
dugéifsindemniséieren
hien/si,hatt/etgéifindemniséieren
mirgéifenindemniséieren
dirgéiftindemniséieren
sigéifenindemniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättindemniséiert
duhässindemniséiert
hien/si,hatt/ethättindemniséiert
mirhättenindemniséiert
dirhättindemniséiert
sihättenindemniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindemniséier!
Plurielindemniséiert!
indemniséiert
indemniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles