E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

indemnis-éier-en entschädigen (D)indemniser (F)
Stammformen indemnis-éier-enindemnis-éier-tindemnis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindemnis-éier-en
duindemnis-éier-s
hien/si,hatt/etindemnis-éier-t
mirindemnis-éier-en
dirindemnis-éier-t
siindemnis-éier-en
Passé composé
echhunnindemnis-éier-t
duhuesindemnis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetindemnis-éier-t
mirhunnindemnis-éier-t
dirhuttindemnis-éier-t
sihunnindemnis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatindemnis-éier-t
duhasindemnis-éier-t
hien/si,hatt/ethatindemnis-éier-t
mirhatenindemnis-éier-t
dirhatindemnis-éier-t
sihatenindemnis-éier-t
Futur I
echwäert indemnis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indemnis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindemnis-éier-en
dugéifsindemnis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifindemnis-éier-en
mirgéifenindemnis-éier-en
dirgéiftindemnis-éier-en
sigéifenindemnis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättindemnis-éier-t
duhässindemnis-éier-t
hien/si,hatt/ethättindemnis-éier-t
mirhättenindemnis-éier-t
dirhättindemnis-éier-t
sihättenindemnis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindemnis-éier!
Plurielindemnis-éier-t!
indemnis-éier-t
indemnis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles