E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

individualiséieren individualisieren (D)individualiser (F)
Stammformen individualiséierenindividualiséiertindividualiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindividualiséieren
duindividualiséiers
hien/si,hatt/etindividualiséiert
mirindividualiséieren
dirindividualiséiert
siindividualiséieren
Passé composé
echhunnindividualiséiert
duhuesindividualiséiert
hien/si,hatt/ethuetindividualiséiert
mirhunnindividualiséiert
dirhuttindividualiséiert
sihunnindividualiséiert
Plus-que-parfait
echhatindividualiséiert
duhasindividualiséiert
hien/si,hatt/ethatindividualiséiert
mirhatenindividualiséiert
dirhatindividualiséiert
sihatenindividualiséiert
Futur I
echwäert individualiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert individualiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindividualiséieren
dugéifsindividualiséieren
hien/si,hatt/etgéifindividualiséieren
mirgéifenindividualiséieren
dirgéiftindividualiséieren
sigéifenindividualiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättindividualiséiert
duhässindividualiséiert
hien/si,hatt/ethättindividualiséiert
mirhättenindividualiséiert
dirhättindividualiséiert
sihättenindividualiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindividualiséier!
Plurielindividualiséiert!
individualiséiert
individualiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles