E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

individualis-éier-en individualisieren (D)individualiser (F)
Stammformen individualis-éier-enindividualis-éier-tindividualis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindividualis-éier-en
duindividualis-éier-s
hien/si,hatt/etindividualis-éier-t
mirindividualis-éier-en
dirindividualis-éier-t
siindividualis-éier-en
Passé composé
echhunnindividualis-éier-t
duhuesindividualis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetindividualis-éier-t
mirhunnindividualis-éier-t
dirhuttindividualis-éier-t
sihunnindividualis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatindividualis-éier-t
duhasindividualis-éier-t
hien/si,hatt/ethatindividualis-éier-t
mirhatenindividualis-éier-t
dirhatindividualis-éier-t
sihatenindividualis-éier-t
Futur I
echwäert individualis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert individualis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindividualis-éier-en
dugéifsindividualis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifindividualis-éier-en
mirgéifenindividualis-éier-en
dirgéiftindividualis-éier-en
sigéifenindividualis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättindividualis-éier-t
duhässindividualis-éier-t
hien/si,hatt/ethättindividualis-éier-t
mirhättenindividualis-éier-t
dirhättindividualis-éier-t
sihättenindividualis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindividualis-éier!
Plurielindividualis-éier-t!
individualis-éier-t
individualis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles