E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

indoktrinéieren indoktrinieren (D)endoctriner (F)
Stammformen indoktrinéierenindoktrinéiertindoktrinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindoktrinéieren
duindoktrinéiers
hien/si,hatt/etindoktrinéiert
mirindoktrinéieren
dirindoktrinéiert
siindoktrinéieren
Passé composé
echhunnindoktrinéiert
duhuesindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethuetindoktrinéiert
mirhunnindoktrinéiert
dirhuttindoktrinéiert
sihunnindoktrinéiert
Plus-que-parfait
echhatindoktrinéiert
duhasindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethatindoktrinéiert
mirhatenindoktrinéiert
dirhatindoktrinéiert
sihatenindoktrinéiert
Futur I
echwäert indoktrinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indoktrinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindoktrinéieren
dugéifsindoktrinéieren
hien/si,hatt/etgéifindoktrinéieren
mirgéifenindoktrinéieren
dirgéiftindoktrinéieren
sigéifenindoktrinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättindoktrinéiert
duhässindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethättindoktrinéiert
mirhättenindoktrinéiert
dirhättindoktrinéiert
sihättenindoktrinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindoktrinéier!
Plurielindoktrinéiert!
indoktrinéiert
indoktrinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles