E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

desinfiz-éier-en desinfizieren (D)désinfecter (F)
Stammformen desdesinfiz-éier-endesdesinfiz-éier-tdesdesinfiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (des-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdesdesinfiz-éier-en
dudesdesinfiz-éier-s
hien/si,hatt/etdesdesinfiz-éier-t
mirdesdesinfiz-éier-en
dirdesdesinfiz-éier-t
sidesdesinfiz-éier-en
Passé composé
echhunndesdesinfiz-éier-t
duhuesdesdesinfiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdesdesinfiz-éier-t
mirhunndesdesinfiz-éier-t
dirhuttdesdesinfiz-éier-t
sihunndesdesinfiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdesdesinfiz-éier-t
duhasdesdesinfiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatdesdesinfiz-éier-t
mirhatendesdesinfiz-éier-t
dirhatdesdesinfiz-éier-t
sihatendesdesinfiz-éier-t
Futur I
echwäert desinfiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert desdesinfiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdesinfiz-éier-en
dugéifsdesinfiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdesinfiz-éier-en
mirgéifendesinfiz-éier-en
dirgéiftdesinfiz-éier-en
sigéifendesinfiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdesdesinfiz-éier-t
duhässdesdesinfiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättdesdesinfiz-éier-t
mirhättendesdesinfiz-éier-t
dirhättdesdesinfiz-éier-t
sihättendesdesinfiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdesdesinfiz-éier!
Plurieldesdesinfiz-éier-t!
desdesinfiz-éier-t
desinfiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles