E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

infizéieren infizieren (D)infecter (F)
Stammformen infizéiereninfizéiertinfizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinfizéieren
duinfizéiers
hien/si,hatt/etinfizéiert
mirinfizéieren
dirinfizéiert
siinfizéieren
Passé composé
echhunninfizéiert
duhuesinfizéiert
hien/si,hatt/ethuetinfizéiert
mirhunninfizéiert
dirhuttinfizéiert
sihunninfizéiert
Plus-que-parfait
echhatinfizéiert
duhasinfizéiert
hien/si,hatt/ethatinfizéiert
mirhateninfizéiert
dirhatinfizéiert
sihateninfizéiert
Futur I
echwäert infizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert infizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinfizéieren
dugéifsinfizéieren
hien/si,hatt/etgéifinfizéieren
mirgéifeninfizéieren
dirgéiftinfizéieren
sigéifeninfizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinfizéiert
duhässinfizéiert
hien/si,hatt/ethättinfizéiert
mirhätteninfizéiert
dirhättinfizéiert
sihätteninfizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinfizéier!
Plurielinfizéiert!
infizéiert
infizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles