E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inhaléieren inhalieren (D)inhaler (F)
Stammformen inhaléiereninhaléiertinhaléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinhaléieren
duinhaléiers
hien/si,hatt/etinhaléiert
mirinhaléieren
dirinhaléiert
siinhaléieren
Passé composé
echhunninhaléiert
duhuesinhaléiert
hien/si,hatt/ethuetinhaléiert
mirhunninhaléiert
dirhuttinhaléiert
sihunninhaléiert
Plus-que-parfait
echhatinhaléiert
duhasinhaléiert
hien/si,hatt/ethatinhaléiert
mirhateninhaléiert
dirhatinhaléiert
sihateninhaléiert
Futur I
echwäert inhaléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inhaléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinhaléieren
dugéifsinhaléieren
hien/si,hatt/etgéifinhaléieren
mirgéifeninhaléieren
dirgéiftinhaléieren
sigéifeninhaléieren
Conditionnel Passé composé
echhättinhaléiert
duhässinhaléiert
hien/si,hatt/ethättinhaléiert
mirhätteninhaléiert
dirhättinhaléiert
sihätteninhaléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinhaléier!
Plurielinhaléiert!
inhaléiert
inhaléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles