E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inhal-éier-en inhalieren (D)inhaler (F)
Stammformen inhal-éier-eninhal-éier-tinhal-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinhal-éier-en
duinhal-éier-s
hien/si,hatt/etinhal-éier-t
mirinhal-éier-en
dirinhal-éier-t
siinhal-éier-en
Passé composé
echhunninhal-éier-t
duhuesinhal-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinhal-éier-t
mirhunninhal-éier-t
dirhuttinhal-éier-t
sihunninhal-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinhal-éier-t
duhasinhal-éier-t
hien/si,hatt/ethatinhal-éier-t
mirhateninhal-éier-t
dirhatinhal-éier-t
sihateninhal-éier-t
Futur I
echwäert inhal-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inhal-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinhal-éier-en
dugéifsinhal-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinhal-éier-en
mirgéifeninhal-éier-en
dirgéiftinhal-éier-en
sigéifeninhal-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinhal-éier-t
duhässinhal-éier-t
hien/si,hatt/ethättinhal-éier-t
mirhätteninhal-éier-t
dirhättinhal-éier-t
sihätteninhal-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinhal-éier!
Plurielinhal-éier-t!
inhal-éier-t
inhal-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles