E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

initiéieren initieren (D)initier (F)
Stammformen initiéiereninitiéiertinitiéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinitiéieren
duinitiéiers
hien/si,hatt/etinitiéiert
mirinitiéieren
dirinitiéiert
siinitiéieren
Passé composé
echhunninitiéiert
duhuesinitiéiert
hien/si,hatt/ethuetinitiéiert
mirhunninitiéiert
dirhuttinitiéiert
sihunninitiéiert
Plus-que-parfait
echhatinitiéiert
duhasinitiéiert
hien/si,hatt/ethatinitiéiert
mirhateninitiéiert
dirhatinitiéiert
sihateninitiéiert
Futur I
echwäert initiéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert initiéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinitiéieren
dugéifsinitiéieren
hien/si,hatt/etgéifinitiéieren
mirgéifeninitiéieren
dirgéiftinitiéieren
sigéifeninitiéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinitiéiert
duhässinitiéiert
hien/si,hatt/ethättinitiéiert
mirhätteninitiéiert
dirhättinitiéiert
sihätteninitiéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinitiéier!
Plurielinitiéiert!
initiéiert
initiéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles