E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

innovéieren innovieren (D)innover (F)
Stammformen innovéiereninnovéiertinnovéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinnovéieren
duinnovéiers
hien/si,hatt/etinnovéiert
mirinnovéieren
dirinnovéiert
siinnovéieren
Passé composé
echhunninnovéiert
duhuesinnovéiert
hien/si,hatt/ethuetinnovéiert
mirhunninnovéiert
dirhuttinnovéiert
sihunninnovéiert
Plus-que-parfait
echhatinnovéiert
duhasinnovéiert
hien/si,hatt/ethatinnovéiert
mirhateninnovéiert
dirhatinnovéiert
sihateninnovéiert
Futur I
echwäert innovéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert innovéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinnovéieren
dugéifsinnovéieren
hien/si,hatt/etgéifinnovéieren
mirgéifeninnovéieren
dirgéiftinnovéieren
sigéifeninnovéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinnovéiert
duhässinnovéiert
hien/si,hatt/ethättinnovéiert
mirhätteninnovéiert
dirhättinnovéiert
sihätteninnovéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinnovéier!
Plurielinnovéiert!
innovéiert
innovéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles