E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

innov-éier-en innovieren (D)innover (F)
Stammformen innov-éier-eninnov-éier-tinnov-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinnov-éier-en
duinnov-éier-s
hien/si,hatt/etinnov-éier-t
mirinnov-éier-en
dirinnov-éier-t
siinnov-éier-en
Passé composé
echhunninnov-éier-t
duhuesinnov-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinnov-éier-t
mirhunninnov-éier-t
dirhuttinnov-éier-t
sihunninnov-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinnov-éier-t
duhasinnov-éier-t
hien/si,hatt/ethatinnov-éier-t
mirhateninnov-éier-t
dirhatinnov-éier-t
sihateninnov-éier-t
Futur I
echwäert innov-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert innov-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinnov-éier-en
dugéifsinnov-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinnov-éier-en
mirgéifeninnov-éier-en
dirgéiftinnov-éier-en
sigéifeninnov-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinnov-éier-t
duhässinnov-éier-t
hien/si,hatt/ethättinnov-éier-t
mirhätteninnov-éier-t
dirhättinnov-éier-t
sihätteninnov-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinnov-éier!
Plurielinnov-éier-t!
innov-éier-t
innov-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles