E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inspir-éier-en inspirieren (D)inspirer (F)
Stammformen inspir-éier-eninspir-éier-tinspir-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinspir-éier-en
duinspir-éier-s
hien/si,hatt/etinspir-éier-t
mirinspir-éier-en
dirinspir-éier-t
siinspir-éier-en
Passé composé
echhunninspir-éier-t
duhuesinspir-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinspir-éier-t
mirhunninspir-éier-t
dirhuttinspir-éier-t
sihunninspir-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinspir-éier-t
duhasinspir-éier-t
hien/si,hatt/ethatinspir-éier-t
mirhateninspir-éier-t
dirhatinspir-éier-t
sihateninspir-éier-t
Futur I
echwäert inspir-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inspir-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinspir-éier-en
dugéifsinspir-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinspir-éier-en
mirgéifeninspir-éier-en
dirgéiftinspir-éier-en
sigéifeninspir-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinspir-éier-t
duhässinspir-éier-t
hien/si,hatt/ethättinspir-éier-t
mirhätteninspir-éier-t
dirhättinspir-éier-t
sihätteninspir-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinspir-éier!
Plurielinspir-éier-t!
inspir-éier-t
inspir-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles