E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

instruéieren instruieren (D)instruire (F)
Stammformen instruéiereninstruéiertinstruéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinstruéieren
duinstruéiers
hien/si,hatt/etinstruéiert
mirinstruéieren
dirinstruéiert
siinstruéieren
Passé composé
echhunninstruéiert
duhuesinstruéiert
hien/si,hatt/ethuetinstruéiert
mirhunninstruéiert
dirhuttinstruéiert
sihunninstruéiert
Plus-que-parfait
echhatinstruéiert
duhasinstruéiert
hien/si,hatt/ethatinstruéiert
mirhateninstruéiert
dirhatinstruéiert
sihateninstruéiert
Futur I
echwäert instruéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert instruéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinstruéieren
dugéifsinstruéieren
hien/si,hatt/etgéifinstruéieren
mirgéifeninstruéieren
dirgéiftinstruéieren
sigéifeninstruéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinstruéiert
duhässinstruéiert
hien/si,hatt/ethättinstruéiert
mirhätteninstruéiert
dirhättinstruéiert
sihätteninstruéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinstruéier!
Plurielinstruéiert!
instruéiert
instruéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles