E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

instrumentalis-éier-en instrumentalisieren (D)instrumentaliser (F)
Stammformen instrumentalis-éier-eninstrumentalis-éier-tinstrumentalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinstrumentalis-éier-en
duinstrumentalis-éier-s
hien/si,hatt/etinstrumentalis-éier-t
mirinstrumentalis-éier-en
dirinstrumentalis-éier-t
siinstrumentalis-éier-en
Passé composé
echhunninstrumentalis-éier-t
duhuesinstrumentalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinstrumentalis-éier-t
mirhunninstrumentalis-éier-t
dirhuttinstrumentalis-éier-t
sihunninstrumentalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinstrumentalis-éier-t
duhasinstrumentalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatinstrumentalis-éier-t
mirhateninstrumentalis-éier-t
dirhatinstrumentalis-éier-t
sihateninstrumentalis-éier-t
Futur I
echwäert instrumentalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert instrumentalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinstrumentalis-éier-en
dugéifsinstrumentalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinstrumentalis-éier-en
mirgéifeninstrumentalis-éier-en
dirgéiftinstrumentalis-éier-en
sigéifeninstrumentalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinstrumentalis-éier-t
duhässinstrumentalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättinstrumentalis-éier-t
mirhätteninstrumentalis-éier-t
dirhättinstrumentalis-éier-t
sihätteninstrumentalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinstrumentalis-éier!
Plurielinstrumentalis-éier-t!
instrumentalis-éier-t
instrumentalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles