E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

intensivéieren intensivieren (D)intensifier (F)
Stammformen intensivéierenintensivéiertintensivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echintensivéieren
duintensivéiers
hien/si,hatt/etintensivéiert
mirintensivéieren
dirintensivéiert
siintensivéieren
Passé composé
echhunnintensivéiert
duhuesintensivéiert
hien/si,hatt/ethuetintensivéiert
mirhunnintensivéiert
dirhuttintensivéiert
sihunnintensivéiert
Plus-que-parfait
echhatintensivéiert
duhasintensivéiert
hien/si,hatt/ethatintensivéiert
mirhatenintensivéiert
dirhatintensivéiert
sihatenintensivéiert
Futur I
echwäert intensivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intensivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifintensivéieren
dugéifsintensivéieren
hien/si,hatt/etgéifintensivéieren
mirgéifenintensivéieren
dirgéiftintensivéieren
sigéifenintensivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättintensivéiert
duhässintensivéiert
hien/si,hatt/ethättintensivéiert
mirhättenintensivéiert
dirhättintensivéiert
sihättenintensivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierintensivéier!
Plurielintensivéiert!
intensivéiert
intensivéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles