E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

intercal-éier-en einschieben (D)intercaler (F)
Stammformen intercal-éier-enintercal-éier-tintercal-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echintercal-éier-en
duintercal-éier-s
hien/si,hatt/etintercal-éier-t
mirintercal-éier-en
dirintercal-éier-t
siintercal-éier-en
Passé composé
echhunnintercal-éier-t
duhuesintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethuetintercal-éier-t
mirhunnintercal-éier-t
dirhuttintercal-éier-t
sihunnintercal-éier-t
Plus-que-parfait
echhatintercal-éier-t
duhasintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethatintercal-éier-t
mirhatenintercal-éier-t
dirhatintercal-éier-t
sihatenintercal-éier-t
Futur I
echwäert intercal-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intercal-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifintercal-éier-en
dugéifsintercal-éier-en
hien/si,hatt/etgéifintercal-éier-en
mirgéifenintercal-éier-en
dirgéiftintercal-éier-en
sigéifenintercal-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättintercal-éier-t
duhässintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethättintercal-éier-t
mirhättenintercal-éier-t
dirhättintercal-éier-t
sihättenintercal-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierintercal-éier!
Plurielintercal-éier-t!
intercal-éier-t
intercal-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles