E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

intimid-éier-en einschüchtern (D)intimider (F)
Stammformen intimid-éier-enintimid-éier-tintimid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echintimid-éier-en
duintimid-éier-s
hien/si,hatt/etintimid-éier-t
mirintimid-éier-en
dirintimid-éier-t
siintimid-éier-en
Passé composé
echhunnintimid-éier-t
duhuesintimid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetintimid-éier-t
mirhunnintimid-éier-t
dirhuttintimid-éier-t
sihunnintimid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatintimid-éier-t
duhasintimid-éier-t
hien/si,hatt/ethatintimid-éier-t
mirhatenintimid-éier-t
dirhatintimid-éier-t
sihatenintimid-éier-t
Futur I
echwäert intimid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intimid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifintimid-éier-en
dugéifsintimid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifintimid-éier-en
mirgéifenintimid-éier-en
dirgéiftintimid-éier-en
sigéifenintimid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättintimid-éier-t
duhässintimid-éier-t
hien/si,hatt/ethättintimid-éier-t
mirhättenintimid-éier-t
dirhättintimid-éier-t
sihättenintimid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierintimid-éier!
Plurielintimid-éier-t!
intimid-éier-t
intimid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles