E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inauguréieren inaugurieren, einweihen (D)inaugurer (F)to dedicate, to inaugurate (E)
Stammformen inauguréiereninauguréiertinauguréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinauguréieren
duinauguréiers
hien/si,hatt/etinauguréiert
mirinauguréieren
dirinauguréiert
siinauguréieren
Passé composé
echhunninauguréiert
duhuesinauguréiert
hien/si,hatt/ethuetinauguréiert
mirhunninauguréiert
dirhuttinauguréiert
sihunninauguréiert
Plus-que-parfait
echhatinauguréiert
duhasinauguréiert
hien/si,hatt/ethatinauguréiert
mirhateninauguréiert
dirhatinauguréiert
sihateninauguréiert
Futur I
echwäert inauguréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inauguréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinauguréieren
dugéifsinauguréieren
hien/si,hatt/etgéifinauguréieren
mirgéifeninauguréieren
dirgéiftinauguréieren
sigéifeninauguréieren
Conditionnel Passé composé
echhättinauguréiert
duhässinauguréiert
hien/si,hatt/ethättinauguréiert
mirhätteninauguréiert
dirhättinauguréiert
sihätteninauguréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinauguréier!
Plurielinauguréiert!
inauguréiert
inauguréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles