E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

inaugur-éier-en inaugurieren, einweihen (D)inaugurer (F)to dedicate, to inaugurate (E)
Stammformen inaugur-éier-eninaugur-éier-tinaugur-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinaugur-éier-en
duinaugur-éier-s
hien/si,hatt/etinaugur-éier-t
mirinaugur-éier-en
dirinaugur-éier-t
siinaugur-éier-en
Passé composé
echhunninaugur-éier-t
duhuesinaugur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinaugur-éier-t
mirhunninaugur-éier-t
dirhuttinaugur-éier-t
sihunninaugur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinaugur-éier-t
duhasinaugur-éier-t
hien/si,hatt/ethatinaugur-éier-t
mirhateninaugur-éier-t
dirhatinaugur-éier-t
sihateninaugur-éier-t
Futur I
echwäert inaugur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inaugur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinaugur-éier-en
dugéifsinaugur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinaugur-éier-en
mirgéifeninaugur-éier-en
dirgéiftinaugur-éier-en
sigéifeninaugur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinaugur-éier-t
duhässinaugur-éier-t
hien/si,hatt/ethättinaugur-éier-t
mirhätteninaugur-éier-t
dirhättinaugur-éier-t
sihätteninaugur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinaugur-éier!
Plurielinaugur-éier-t!
inaugur-éier-t
inaugur-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles