E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

invit-éier-en einladen (D)inviter (F)
Stammformen invit-éier-eninvit-éier-tinvit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinvit-éier-en
duinvit-éier-s
hien/si,hatt/etinvit-éier-t
mirinvit-éier-en
dirinvit-éier-t
siinvit-éier-en
Passé composé
echhunninvit-éier-t
duhuesinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinvit-éier-t
mirhunninvit-éier-t
dirhuttinvit-éier-t
sihunninvit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinvit-éier-t
duhasinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethatinvit-éier-t
mirhateninvit-éier-t
dirhatinvit-éier-t
sihateninvit-éier-t
Futur I
echwäert invit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert invit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinvit-éier-en
dugéifsinvit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinvit-éier-en
mirgéifeninvit-éier-en
dirgéiftinvit-éier-en
sigéifeninvit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinvit-éier-t
duhässinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethättinvit-éier-t
mirhätteninvit-éier-t
dirhättinvit-éier-t
sihätteninvit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinvit-éier!
Plurielinvit-éier-t!
invit-éier-t
invit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles