E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech veriren verirren (D)s'garer (F)
Stammformen sech verirensech veriertveriert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ieren
Indikativ Aktiv
Prsent
echverire mech
duveriers dech
hien/si,hatt/etveriert sech
mirveriren eis
dirveriert iech
siverire sech
Pass compos
echhumechveriert
duhuesdechveriert
hien/si,hatt/ethuetsechveriert
mirhunneisveriert
dirhuttiechveriert
sihusechveriert
Plus-que-parfait
echhatmechveriert
duhasdechveriert
hien/si,hatt/ethatsechveriert
mirhateneisveriert
dirhatiechveriert
sihatesechveriert
Futur I
echwäert veriren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veriert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveriren
dugéifsveriren
hien/si,hatt/etgéifveriren
mirgéifeveriren
dirgéiftveriren
sigéifeveriren
Conditionnel Pass compos
echhttmechveriert
duhssdechveriert
hien/si,hatt/ethttsechveriert
mirhtteneisveriert
dirhttiechveriert
sihättesechveriert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverirdech!
Plurielveriertiech!
veriert
veriren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iren
Remarquen (intern)
Problem: Verschriftung der r-Vokalisierung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles