E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech iren irren (D)errer (F)
Stammformen sech ireniert sech sech giert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Trema in g- (Partizip) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ieren
Indikativ Aktiv
Prsent
echire mech
duiers dech
hien/si,hatt/etiert sech
miriren eis
diriert iech
siire sech
Pass compos
echhumechgiert
duhuesdechgiert
hien/si,hatt/ethuetsechgiert
mirhunneisgiert
dirhuttiechgiert
sihusechgiert
Plus-que-parfait
echhatmechgiert
duhasdechgiert
hien/si,hatt/ethatsechgiert
mirhateneisgiert
dirhatiechgiert
sihatesechgiert
Futur I
echwäert iren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert giert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiren
dugéifsiren
hien/si,hatt/etgéifiren
mirgéifeniren
dirgéiftiren
sigéifeniren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgiert
duhssdechgiert
hien/si,hatt/ethttsechgiert
mirhtteneisgiert
dirhttiechgiert
sihättesechgiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierirdech!
Plurieliertiech!
giert
iren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
veriren
Remarquen (intern)
Problem: Verschriftung der r-Vokalisierung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles