E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech ir-en irren (D)errer (F)
Stammformen sech ir-enier-t sech sech g-ier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Trema in g- (Partizip) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ieren
Indikativ Aktiv
Prsent
echir-e mech
duier-s dech
hien/si,hatt/etier-t sech
mirir-en eis
dirier-t iech
siir-e sech
Pass compos
echhumechg-ier-t
duhuesdechg-ier-t
hien/si,hatt/ethuetsechg-ier-t
mirhunneisg-ier-t
dirhuttiechg-ier-t
sihusechg-ier-t
Plus-que-parfait
echhatmechg-ier-t
duhasdechg-ier-t
hien/si,hatt/ethatsechg-ier-t
mirhateneisg-ier-t
dirhatiechg-ier-t
sihatesechg-ier-t
Futur I
echwäert ir-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert g-ier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifir-en
dugéifsir-en
hien/si,hatt/etgéifir-en
mirgéifenir-en
dirgéiftir-en
sigéifenir-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechg-ier-t
duhssdechg-ier-t
hien/si,hatt/ethttsechg-ier-t
mirhtteneisg-ier-t
dirhttiechg-ier-t
sihättesechg-ier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierirdech!
Plurielier-tiech!
g-ier-t
ir-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verir-en
Remarquen (intern)
Problem: Verschriftung der r-Vokalisierung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles