E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

islamiséieren islamisieren (D)islamiser (F)
Stammformen islamiséierenislamiséiertislamiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echislamiséieren
duislamiséiers
hien/si,hatt/etislamiséiert
mirislamiséieren
dirislamiséiert
siislamiséieren
Passé composé
echhunnislamiséiert
duhuesislamiséiert
hien/si,hatt/ethuetislamiséiert
mirhunnislamiséiert
dirhuttislamiséiert
sihunnislamiséiert
Plus-que-parfait
echhatislamiséiert
duhasislamiséiert
hien/si,hatt/ethatislamiséiert
mirhatenislamiséiert
dirhatislamiséiert
sihatenislamiséiert
Futur I
echwäert islamiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert islamiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifislamiséieren
dugéifsislamiséieren
hien/si,hatt/etgéifislamiséieren
mirgéifenislamiséieren
dirgéiftislamiséieren
sigéifenislamiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättislamiséiert
duhässislamiséiert
hien/si,hatt/ethättislamiséiert
mirhättenislamiséiert
dirhättislamiséiert
sihättenislamiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierislamiséier!
Plurielislamiséiert!
islamiséiert
islamiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles