E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

islamis-éier-en islamisieren (D)islamiser (F)
Stammformen islamis-éier-enislamis-éier-tislamis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echislamis-éier-en
duislamis-éier-s
hien/si,hatt/etislamis-éier-t
mirislamis-éier-en
dirislamis-éier-t
siislamis-éier-en
Passé composé
echhunnislamis-éier-t
duhuesislamis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetislamis-éier-t
mirhunnislamis-éier-t
dirhuttislamis-éier-t
sihunnislamis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatislamis-éier-t
duhasislamis-éier-t
hien/si,hatt/ethatislamis-éier-t
mirhatenislamis-éier-t
dirhatislamis-éier-t
sihatenislamis-éier-t
Futur I
echwäert islamis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert islamis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifislamis-éier-en
dugéifsislamis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifislamis-éier-en
mirgéifenislamis-éier-en
dirgéiftislamis-éier-en
sigéifenislamis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättislamis-éier-t
duhässislamis-éier-t
hien/si,hatt/ethättislamis-éier-t
mirhättenislamis-éier-t
dirhättislamis-éier-t
sihättenislamis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierislamis-éier!
Plurielislamis-éier-t!
islamis-éier-t
islamis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles