E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veriwwelen verbeln (D)en vouloir qn. de qc. (F)
Stammformen veriwwelenveriwweltveriwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveriwwelen
duveriwwels
hien/si,hatt/etveriwwelt
mirveriwwelen
dirveriwwelt
siveriwwelen
Pass compos
echhuveriwwelt
duhuesveriwwelt
hien/si,hatt/ethuetveriwwelt
mirhuveriwwelt
dirhuttveriwwelt
sihuveriwwelt
Plus-que-parfait
echhatveriwwelt
duhasveriwwelt
hien/si,hatt/ethatveriwwelt
mirhateveriwwelt
dirhatveriwwelt
sihateveriwwelt
Futur I
echwäert veriwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veriwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveriwwelen
dugéifsveriwwelen
hien/si,hatt/etgéifveriwwelen
mirgéifeveriwwelen
dirgéiftveriwwelen
sigéifeveriwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttveriwwelt
duhssveriwwelt
hien/si,hatt/ethttveriwwelt
mirhätteveriwwelt
dirhttveriwwelt
sihätteveriwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveriwwel!
Plurielveriwwelt!
veriwwelt
veriwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles