E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veriwwel-en verbeln (D)en vouloir qn. de qc. (F)
Stammformen veriwwel-enveriwwel-tveriwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveriwwel-en
duveriwwel-s
hien/si,hatt/etveriwwel-t
mirveriwwel-en
dirveriwwel-t
siveriwwel-en
Pass compos
echhuveriwwel-t
duhuesveriwwel-t
hien/si,hatt/ethuetveriwwel-t
mirhuveriwwel-t
dirhuttveriwwel-t
sihuveriwwel-t
Plus-que-parfait
echhatveriwwel-t
duhasveriwwel-t
hien/si,hatt/ethatveriwwel-t
mirhateveriwwel-t
dirhatveriwwel-t
sihateveriwwel-t
Futur I
echwäert veriwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veriwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveriwwel-en
dugéifsveriwwel-en
hien/si,hatt/etgéifveriwwel-en
mirgéifeveriwwel-en
dirgéiftveriwwel-en
sigéifeveriwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttveriwwel-t
duhssveriwwel-t
hien/si,hatt/ethttveriwwel-t
mirhätteveriwwel-t
dirhttveriwwel-t
sihätteveriwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveriwwel!
Plurielveriwwel-t!
veriwwel-t
veriwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles