E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jäizen schreien (D)crier (F)scream (E)gritar (P)
Stammformen jäizenjäiztgejaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjäizen
dujäiz
hien/si,hatt/etjäizt
mirjäizen
dirjäizt
sijäizen
Passé composé
echhugejaut
duhuesgejaut
hien/si,hatt/ethuetgejaut
mirhugejaut
dirhuttgejaut
sihugejaut
Plus-que-parfait
echhatgejaut
duhasgejaut
hien/si,hatt/ethatgejaut
mirhategejaut
dirhatgejaut
sihategejaut
Futur I
echwäert jäizen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjäizen
dugéifsjäizen
hien/si,hatt/etgéifjäizen
mirgéifejäizen
dirgéiftjäizen
sigéifejäizen
Conditionnel Passé composé
echhättgejaut
duhässgejaut
hien/si,hatt/ethättgejaut
mirhättegejaut
dirhättgejaut
sihättegejaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjäiz!
Plurieljäizt!
gejaut
jäizen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nojäizen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles