E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jäiz-en schreien (D)crier (F)scream (E)gritar (P)
Stammformen jäiz-enjäiz-tge-jau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjäiz-en
dujäiz
hien/si,hatt/etjäiz-t
mirjäiz-en
dirjäiz-t
sijäiz-en
Passé composé
echhuge-jau-t
duhuesge-jau-t
hien/si,hatt/ethuetge-jau-t
mirhuge-jau-t
dirhuttge-jau-t
sihuge-jau-t
Plus-que-parfait
echhatge-jau-t
duhasge-jau-t
hien/si,hatt/ethatge-jau-t
mirhatege-jau-t
dirhatge-jau-t
sihatege-jau-t
Futur I
echwäert jäiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-jau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjäiz-en
dugéifsjäiz-en
hien/si,hatt/etgéifjäiz-en
mirgéifejäiz-en
dirgéiftjäiz-en
sigéifejäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-jau-t
duhässge-jau-t
hien/si,hatt/ethättge-jau-t
mirhättege-jau-t
dirhättge-jau-t
sihättege-jau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjäiz!
Plurieljäiz-t!
ge-jau-t
jäiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nojäiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles