E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jalonn-éier-en abstecken, markieren (D)jalonner (F)
Stammformen jalonn-éier-enjalonn-éier-tjalonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjalonn-éier-en
dujalonn-éier-s
hien/si,hatt/etjalonn-éier-t
mirjalonn-éier-en
dirjalonn-éier-t
sijalonn-éier-en
Passé composé
echhujalonn-éier-t
duhuesjalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetjalonn-éier-t
mirhujalonn-éier-t
dirhuttjalonn-éier-t
sihujalonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatjalonn-éier-t
duhasjalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatjalonn-éier-t
mirhatejalonn-éier-t
dirhatjalonn-éier-t
sihatejalonn-éier-t
Futur I
echwäert jalonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jalonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjalonn-éier-en
dugéifsjalonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifjalonn-éier-en
mirgéifejalonn-éier-en
dirgéiftjalonn-éier-en
sigéifejalonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättjalonn-éier-t
duhässjalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättjalonn-éier-t
mirhättejalonn-éier-t
dirhättjalonn-éier-t
sihättejalonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjalonn-éier!
Plurieljalonn-éier-t!
jalonn-éier-t
jalonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles