E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech bejären bejähren (D)
Stammformen sech bejärensech bejäertbejäert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbejäre mech
dubejäers dech
hien/si,hatt/etbejäert sech
mirbejären eis
dirbejäert iech
sibejäre sech
Passé composé
echhumechbejäert
duhuesdechbejäert
hien/si,hatt/ethuetsechbejäert
mirhunneisbejäert
dirhuttiechbejäert
sihusechbejäert
Plus-que-parfait
echhatmechbejäert
duhasdechbejäert
hien/si,hatt/ethatsechbejäert
mirhateneisbejäert
dirhatiechbejäert
sihatesechbejäert
Futur I
echwäert bejären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bejäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbejären
dugéifsbejären
hien/si,hatt/etgéifbejären
mirgéifebejären
dirgéiftbejären
sigéifebejären
Conditionnel Passé composé
echhättmechbejäert
duhässdechbejäert
hien/si,hatt/ethättsechbejäert
mirhätteneisbejäert
dirhättiechbejäert
sihättesechbejäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbejäerdech!
Plurielbejäertiech!
bejäert
bejären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verjären
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles