E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech bejär-en bejähren (D)
Stammformen sech bejär-ensech bejäer-tbejäer-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbejär-e mech
dubejäer-s dech
hien/si,hatt/etbejäer-t sech
mirbejär-en eis
dirbejäer-t iech
sibejär-e sech
Passé composé
echhumechbejäer-t
duhuesdechbejäer-t
hien/si,hatt/ethuetsechbejäer-t
mirhunneisbejäer-t
dirhuttiechbejäer-t
sihusechbejäer-t
Plus-que-parfait
echhatmechbejäer-t
duhasdechbejäer-t
hien/si,hatt/ethatsechbejäer-t
mirhateneisbejäer-t
dirhatiechbejäer-t
sihatesechbejäer-t
Futur I
echwäert bejär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bejäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbejär-en
dugéifsbejär-en
hien/si,hatt/etgéifbejär-en
mirgéifebejär-en
dirgéiftbejär-en
sigéifebejär-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechbejäer-t
duhässdechbejäer-t
hien/si,hatt/ethättsechbejäer-t
mirhätteneisbejäer-t
dirhättiechbejäer-t
sihättesechbejäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbejäerdech!
Plurielbejäer-tiech!
bejäer-t
bejär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verjär-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles